D-Power D-DRIVE IL28-2800 4:1 Getriebemotor Brushless
D-DRIVE IL28-2800 gear motor
Features
• Gear motor specially developed for glider models
• CNC milled from high-quality metal
• very high torque
• high resistance and high efficiency
• high-quality magnets installed
• ball bearing
• Play-free running - very quiet and low noise
• compact dimensions
Technical data
• Weight: 195 g
• Ø Motor: 28 mm
• Ø Gearbox: 28 mm (M3 mounting holes approx. 22 mm bolt circle)
• Total length: 73 mm
• Ø Shaft: 6 mm (15 mm free shaft length flattened)
• Reduction ratio: 4:1
• Speed: 2800 KV
• Efficiency 81%
• Short-term current: 45 A
• Recommended current: 40 A
• LiPo: 3-4 S
Recommended propeller:
• 3S: 16x8“ / 38 A / 5580 RPM / 2300g Schub
• 4S: 13x8“ / 37 A / 8100 RPM / 2300g Schub
Quanum 2208 Precision Brushless Gimbal Motor (GoPro tamanho 100-200g)
Brushless Motor - 1/8 - Competition - BP4269 - SS - 1Y - 2150KV ZTW
Brushless Motor - 1/10 - SL 3660B 3D - 4P - 5mm - 3500KV ZTW